Potencja

Jak wybrać najlepsze tabletki antykoncepcyjne?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu liczba dostępnych metod zapobiegania ciąży była kilkukrotnie mniejsza niż obecnie. W tej chwili kobiety mają dostęp do bardzo dużej liczby efektywnych i wydajnych sposobów antykoncepcji. Ich ogromnym atutem jest również fakt, iż zazwyczaj wywołują niewiele efektów ubocznych, a ich skuteczność wynosi grubo ponad 95%. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo dobrać najlepsze tabletki antykoncepcyjne. Czym się kierować przy ich wyborze? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule. 

Tabletki antykoncepcyjne – popularna i skuteczna metoda zapobiegania niechcianej ciąży

Tabletki antykoncepcyjne to bardzo skuteczna oraz wyjątkowo popularna metoda zapobiegania niechcianej ciąży, zaliczana do tzw. antykoncepcji hormonalnej. W pigułkach antykoncepcyjnych zawarte są syntetyczne hormony, które regulują gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Dzięki temu zostaje zablokowana oraz zmienia się konsystencja śluzu szyjki macicy. Sprawia to, iż ryzyko zapłodnienia zostaje ograniczone praktycznie do zera. Na rynku wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: jednoskładnikowe, zawierające progestagen oraz dwuskładnikowe, które oprócz progestagenu zawierają jednocześnie dodatkowo estrogen.

Jakie są zalety stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych ma naprawdę sporo zalet. Wykazują się one ogromną skutecznością, są niezwykle wygodne w stosowaniu, zmniejszają dolegliwości bólowe związane z napięciem przedmiesiączkowym, zmniejszają trądzik oraz pozwalają na wyregulowanie cyklu miesiączkowego. Badania naukowe dowiodły również, że regularne stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej pomaga również w łagodzeniu objawów endometriozy oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się groźnych nowotworów takich jak rak szyjki macicy, rak jajników lub rak jelita grubego. Oczywiście, stosowanie każdego leku może również wywołać wiele efektów ubocznych. Z tego powodu każda kobieta, która zastanawia się nad rozpoczęciem takiej kuracji, w pierwszej kolejności powinna udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi z nią bardzo dokładny wywiad oraz badanie lekarskie. W ten sposób kobiecie zostanie przydzielona taka metoda antykoncepcji, która będzie najlepiej odpowiadała uwarunkowaniom jej organizmu. Tabletki antykoncepcyjne są dostępne w Polsce wyłącznie na receptę.

Podstawowe typy tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne dzieli się na jednoskładnikowe (tzw. minipigułki) oraz dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają wyłącznie jeden hormon, progestagen. Stosowanie tych tabletek powoduje, że śluz w szyjce macicy ulega znacznemu zagęszczeniu, przez co plemniki nie mają możliwości przedostania się do komórki jajowej. Mini pigułki powodują również z reguły, iż dochodzi do zahamowania owulacji. Którym kobietom poleca się tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Lekarze polecają stosować jednoskładnikowe tabletki kobietom po 35. roku życia, karmiącym piersią, zmagającym się z zakrzepicą, palącym papierosy oraz tym, które z różnych powodów nie mogą stosować dwuskładnikowych pigułek zawierających estrogen. Z kolei tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają oprócz progestagenu dodatkowy hormon, a mianowicie estrogen. Zawarte w tej pigułce hormony blokują wzrastanie komórki jajowej, uniemożliwiają owulację oraz prowadzą do zagęszczenia śluzu w szyjce macicy. Dzięki temu plemniki nie mogą się przez nią przedostać, na skutek czego nie dochodzi do zapłodnienia.

Inne rodzaje antykoncepcji hormonalnej

Oprócz pigułek, do hormonalnych środków zapobiegania ciąży zalicza się:

  • wkładki domaciczne,
  • implanty antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • krążki antykoncepcyjne,
  • pigułki dzień po,
  • zastrzyki hormonalne.

Leave a Reply