Potencja

Jaka jest skuteczność prezerwatyw?

Skuteczność prezerwatyw jest dosyć wysoka, z tego względu są one jednymi z najczęściej wybieranych środków antykoncepcyjnych. Ich skuteczność zależy oczywiście od prawidłowego stosowania kondomów. Dochodzi do jej zmniejszenia przez niewłaściwe przechowywane czy popełniane błędy. Prezerwatywy można bez problemu nabyć w aptekach, kioskach, a nawet supermarketach. Pomimo jej wysokiej efektywności, należy pamiętać, iż żaden środek antykoncepcyjny nie da całkowitej ochrony przed nieplanowaną ciążą.

Jakie produkty są najskuteczniejsze?

Najskuteczniejsze kondomy to oczywiście te użytkowane w sposób właściwy. Jednak na samym początku istotne jest również odpowiednie dobranie produktu. Powinny być one przede wszystkim przechowywane w sposób prawidłowy. Warto zwrócić uwagę również na ich datę ważności, na to, czy nie ma żadnych uszkodzeń na ich opakowaniu oraz, czy posiadają odpowiedni certyfikat. Istotne jest także właściwe dobranie rozmiaru prezerwatywy. Aby to zrobić, należy wcześniej dokonać pomiaru długości oraz obwodu członka w trakcie wzwodu. Dobrze jest przymierzyć także prezerwatywę, zanim będzie korzystać się z jej danego rozmiaru. Musi ona dobrze przylegać do członka, nie może jednak być za ciasna, ani zsuwać się w trakcie penetracji.

Skuteczność tego środka antykoncepcyjnego według wskaźnika Pearla

Efektywność prezerwatyw mierzy się przy użyciu tak zwanego wskaźnika Pearla. Ukazuje on stosunek liczby niezamierzonych ciąż, do których doszło przez regularnie odbywane stosunku płciowe w ciągu roku, u stu par korzystających przez ten okres właśnie z danej metody antykoncepcji. Im niższa wartość tego właśnie wskaźnika, tym oznacza to, że metoda jest bardziej skuteczna. Jeśli chodzi właśnie o prezerwatywy, wskaźnik ten wynosi 2-7, niekiedy mówi się, że wynosi od 2 do 15. Skuteczność prezerwatyw określa się przy pomocy badań klinicznych, gdzie kondomy są używane w sposób właściwy. Jednak w codziennym życiu dochodzi często do pomyłek i błędów z ich wykorzystywaniem, wtedy właśnie wskaźnik Pearla jest wyższy.

Wśród najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych można zaliczyć: tabletki antykoncepcyjne jednofazowe (wskaźnik Pearla 0,2-0,5), pigułki sekwencyjne czterofazowe (wskaźnik Pearla 0,2-1,4), pigułki dwufazowe (0,7), krążek dopochwowy (0,65), plaster antykoncepcyjny (0,9). Niektóre pary decydują się na stosunek przerywany, warto jednak pamiętać, że w tym wypadku wskaźnik Pearla wynosi aż od 10 do 35. Całkowity brak antykoncepcji uzyskuje wynik od 80 do 90. Prezerwatywa kobieca uzyskała wynik na poziomie od 5 do 21 wskaźnika Pearla.

Jaka jest skuteczność prezerwatyw w procentach?

Według Światowej Organizacji Zdrowia skuteczność prezerwatyw wynosi ok. 98 procent, o ile są one używane zgodnie z zaleceniami. Jeśli korzysta się z nich w sposób niewłaściwy, wówczas ich efektywność spada do 82 procent. Dane te dotyczą tylko i wyłącznie prezerwatyw męskich. Właściwie używane damskie kondomy mają skuteczność w wysokości 95 procent, a ich nieodpowiednie użytkowanie skutkuje spadkiem skuteczności do 79 procent. Co ważne, prezerwatywa nie tylko zabezpiecza przed niechcianą ciążą, albo również ma chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, czyli: HCV, HBV, wirus HIV, rzeżączka, kiła. Jeśli chodzi o ochronę przed tymi chorobami, prezerwatywa zabezpiecza w 80 do 95 procent.

Jaka jest skuteczność prezerwatyw dni płodne?

Skuteczność kondomów podczas trwania dni płodnych jest taka sama jak we wszystkie pozostałe dni. Wiele zależy jednak od ich sposobu użytkowania. Oprócz tego istnieje możliwość podniesienia skuteczności antykoncepcji, w tym właśnie okresie. Można to zrobić poprzez zastosowanie preparatu plemnikobójczego, który może być używany wraz z prezerwatywami.

Leave a Reply