Potencja

Krwawienie i plamienie w ciąży – co może oznaczać i czy zawsze jest groźne?

W ciąży każde plamienie, a w szczególności krwawienie warto skonsultować z lekarzem, nawet dla spokoju ciężarnej. Nie zawsze sytuacja musi oznaczać nieprawidłowości związane z ciążą, jednak lekarz może zlecić dodatkowe badania. Różnego rodzaju plamienia mają różną przyczynę, a sposób działania zależy od okoliczności i nasilenia krwawienia, a także od stopnia zaawansowania ciąży. Najczęściej krwawienia i plamienia pojawiają się w I trymestrze ciąży, nieco rzadziej w III. W II trymestrze są notowane sporadycznie.

Plamienia i krwawienia w ciąży – kiedy mogą się pojawiać?

Krwawienia i plamienia w ciąży mogą mieć wiele przyczyn. Plamienia mają brązową lub różową barwę i są stosunkowo skąpe, natomiast krwawienia to pojawienie się jasnoczerwonej lub ciemnej krwi w ilości większej niż przy plamieniu, a w wydzielinie mogą pojawiać się skrzepy. Zazwyczaj obserwuje się je w I trymestrze ciąży i wówczas też budzą największy niepokój ciężarnej. Na początku ciąży plamienia występują nawet u 30-40% kobiet. Bardzo często nie zwiastują problemów – mogą wiązać się z rozciąganiem się macicy, pęknięciem naczynka krwionośnego podczas stosunku czy pojawiają się w okolicach spodziewanej miesiączki. Większe predyspozycje do krwawień mają kobiety cierpiące na nawracające infekcje pochwy czy nadżerki. Niewielkie krwawienie może występować po badaniu ginekologicznym. Oczywiście nie można zakładać, że każde krwawienie i plamienie jest bezpieczne – natychmiastowej wizyty u lekarza wymagają przypadki występowania krwawień, którym towarzyszą bóle brzucha czy ogólne pogorszenie samopoczucia. Mogą wiązać się z krwiakiem podkosmówkowym, łożyskiem przodującym, przedwczesnym oddzielaniem się łożyska czy nawet poronieniem. Krwawienie i plamienia mogą być spowodowane niskim poziomem hormonów płciowych, przepracowaniem, narażeniem ciężarnej na stres i silne emocje.

Krwawienie a ryzyko poronienia

Krwawienie na każdy etapie ciąży może zwiastować zagrażające poronienie, dlatego też nie można go bagatelizować. O poronieniu może świadczyć pojawienie się dużej ilości krwi wraz z bólami brzucha, a w wydzielinie często znajdują się również skrzepy. W czasie poronienia może pojawiać się czynność skurczowa macicy. Zagrożenie poronieniem jest duże, dlatego też ciężarna powinna szybko trafić do szpitala – niektóre ciąże da się uratować, dlatego do końca nie można trafić nadziei. Dotyczy to jednak sytuacji, w których ciąża rozwija się prawidłowo, w przypadku wad genetycznych czy innych anomalii zatrzymanie poronienia może okazać się niemożliwe. Obfite krwawienie zawsze jest zaleceniem do odpoczynku, zmniejszenia codziennej aktywności i często do skorzystania z opcji zwolnienia lekarskiego. Kobieta musi być pod stałą opieką ginekologa i możliwe, że lekarz zaleci przyjmowanie dodatkowych leków hormonalnych mających na celu utrzymanie ciąży.

Krwawienie w III trymestrze ciąży

Krwawienie pojawiające się w III trymestrze ciąży jest częstsze niż w trymestrze II i może być wywołane powikłaniem określanym jako łożysko przodujące, które jest nieprawidłowo umiejscowione w macicy i wymaga stałej kontroli lekarza, zagrażając porodem przedwczesnym. Nagłe krwawienie może być objawem przedwczesnego odklejenia się łożyska, które wymaga hospitalizacji w celu donoszenia ciąży. W ostatnich tygodniach ciąży niewielkie krwawienie może być objawem zbliżającego się rozwiązania oraz odejścia tzw. czopa śluzowego. Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie takie objawy, może spodziewać się porodu w przeciągu kolejnych kilku dni.

Leave a Reply