Zdrowie

Polucje nocne- skąd się biorą i u kogo występują?

Polucja jest uznawana za dosyć wstydliwy i krępujący problem. Warto jednak wiedzieć, że zmazy nocne są zupełnie normalnym zjawiskiem, które dotyka głównie młodych chłopców. Polucje nocne najczęściej występują w okresie dojrzewania. Są oznaką tego, że organizm samoistnie kontroluje poziom plemników i pozbywa się ich nadmiaru.

Czym jest polucja?

Polucja jest to niekontrolowany i samoistny wytrysk nasienia, o którym mężczyzna nie zdaje sobie nawet sprawy, gdyż wstępuje w nocy podczas snu. Zazwyczaj pojawia się w fazie REM snu, u młodych chłopców, ale także u mężczyzn dorosłych. Zazwyczaj dotyka one chłopców w wieku od oko 12-13 roku życia i jest powiązana z okresem dojrzewania płciowego. Polucja nie może być mylona z nadpobudliwością seksualną czy nietrzymaniem moczu. Nie jest on także żadnego rodzaju schorzeniem. To normalny stan, który uświadamia sam, że organizm jest w stanie dokonywać samoregulacji, a więc dowodzi jedynie tego, że organizm funkcjonuje w sposób prawidłowy. Niestety polucje nocne są tematem tabu, pomimo tego, iż dotykają szerokiej grupy osób.

U kogo pojawiają się polucje nocne?

Z polucjami spotkało się większość panów w swoim życia. Według badan aż 60-80 procent panów zauważyło u siebie to właśnie zjawisko. Głównie jednak jest ono spotykane w okresie dojrzewania, zanim jeszcze rozpocznie się aktywne życie seksualne, czyli od mniej więcej 12 roku życia do 18 roku życia. Ponadto, zdarza się również, że zmazy nocne spotykane są również u dorosłych panów, nie są to rzadkie przypadki. Zdarza się nawet, że zmazy nocne występują przez całe życie mężczyzny, zwłaszcza jeśli jest on bardzo rozbudzony seksualnie i nie prowadzi regularnego życia seksualnego.

Skąd się właściwie biorą polucje nocne?

Polucje nocne stanowią pewien efekt uboczny naturalnych procesów przeprowadzanych przez ludzki organizm. Głównie należy tutaj uwzględnić proces produkcji plemników, który zachodzi cały czas bez przerwy w męskim ciele. U panów wytwarzana jest duża ilość plemników, od nabycia dojrzałości płciowej aż do starości. Proces ten zachodzi jeszcze zanim mężczyzna rozpocznie swoje życie seksualne, a więc organizm jest zmuszony do usunięcia z siebie nadmiaru wyprodukowanych plemników. Są one wydalane właśnie w postaci polucji nocnych. Wraz ze wkroczeniem w dorosłe życie i rozpoczęcia uprawiania regularnego seksu czy też masturbacji, zmazy nocne zanikają. Towarzyszą czasem panom, którzy nie podejmują się żadnej aktywności seksualnej.

Polucje nocne u dorosłych mężczyzn

Polucje nocne w rzadkich przypadkach dotykają osoby dorosłe. W przypadku kiedy zdarzają się sporadycznie, wówczas nie są powodem do zmartwień, o ile mężczyzna nie uprawia seksu i nie rozładowuje w żaden sposób swojego napięcia seksualnego. Jeżeli jednak polucje dotykają osoby aktywne seksualnie, wtedy najlepiej udać się po poradę do lekarza.

Kiedy pojawiają się mokre sny?

Zazwyczaj dochodzi do nich, kiedy sen znajdzie się w fazie REM. Faza ta odznacza się sporą aktywnością mózgu i serca, gdzie dochodzi do intensywnych marzeń sennych. Wśród nich znajdują się również sny o podłożu erotycznym. Jak dotąd, nie udowodniono wpływu marzeń sennych na wytrysk nasienia.

Erekcja w trakcie snu

Polucje senne niekiedy myli się z erekcję w trakcie snu, jednak nie powinno się łączyć ze sobą tych zjawisk. Nocna erekcja, tak samo, jak polucje może zdarzyć się większości osób, jednak mają one odmienny charakter. Erekcja podczas snu nie jest do końca zbadanym zjawiskiem. Niektórzy lekarze twierdzą, iż powodem jej powstania, jest niski poziom noradrenaliny w fazie snu REM.

Leave a Reply